La Valletta - San Francisco Stredomoria

Autor: Eliška Šikulová | 10.9.2013 o 8:03 | Karma článku: 9,06 | Prečítané:  1852x

Sú za mnou tri mesiace slnka, mora, cestovania i práce na Malte. Počas týchto troch mesiacov (s obmedzeným počtom voľných dní) som sa rozhodla objaviť čaro tohto malého ostrovčeka, o ktorom sa starký raz vyjadril, že je to len nejaká škvrna na mape. Vtedy som ešte netušila, že Malta, ostrov medu, ako ho miestni nazývajú, v sebe ukrýva toľko krásnych miest. Jedným z takýchto miest je aj farebné mestečko Valletta.

Divoký Arriva autobus nás po namáhavej ceste z hotela vysadil na zastávke v hlavnom meste. S úžasom prechádzame popri obrovskej fontáne so sochami mužorybami, odkiaľ sa dostávame do víru obchodíkov, suvenírov, reštaurácií a všakovakých kaviarničiek, jednoducho do sveta Valletty. Moju pozornosť uchváti telefónna búdka. Taká, s akou sa všetci fotia, keď navštívia Londýn. A tak sa fotím aj ja... „maltese style."

Cardphone

Všade je plno ľudí, až sa bojím, že sa tam všetci nepomestíme. Na mieste, kde by sa dal nájsť solídnejší priestor je vždy niečo vopchaté. Ako napríklad hracie automaty, alebo aj taký osol na vozenie pre nadšených turistov. Ja sa povozím tiež.

Donkey ride

Ako prechádzame uličkami s úžasom híkam: „Veď tie sú také úzke!" Nadchýnam sa a fotím si každú jednu z nich. Pýtajú sa ma, že na čo, veď sú všetky rovnaké. „To teda nie!", bránim ich česť.  Každá z nich je originálna, každá má svoju dušu.

BeFunky_null_122323.jpg.jpg

BeFunky_null_1666.jpg.jpg

 

Uličky sú preplnené farebnosťou, balkóny zas opratým prádlom, ktoré vietor statočne rozfúkava: „Veď to je ako keby sme boli na Kube, také filmovské!" radujem sa a vzápätí na to sa dozvedám, že vešanie prádla je na balkónoch zakázané. Hmm... Malťania si z toho asi veľkú hlavu nerobia. Ale tí si veľkú hlavu nerobia vlastne z ničoho.

BeFunky_null_1635.jpg.jpg

Nevchádzame do žiadneho múzea, chrámu, ani katedrály. Celý čas sa len prechádzame uličkami, veď celá Valletta je ako jedno veľké múzeum. Vydláždené cesty sú však veľmi klzké, schodíky dosť neforemné, chodník nedostačujúci. Neraz zahrabeme nohami a snažíme sa udržať rovnováhu. Zdá sa mi to smiešne, ten náš štýl a la „tučniaci na ľade", ale len do chvíle, keď sa jedna teta predo mnou nezošupne priamo na zem. To si už dávam sakramentský pozor. Kráčame pomaly, maltským tempom. Ved Malťania sa nikde neponáhľajú, všetko má čas, všetko je „all right."

Cafe

valletta

Po namáhavom kĺzaní Vallettou sa dostávame do retro kaviarne „Jubilee". Po otvorení dverí všetci upriamime pohľad hore. Zo stropu tam visí prestretý stôl, ktorý čaká už len na zákazníkov. Víta nás čašník, s úsmevom ukazuje práve na ten stôl a oznamuje, že má pre nás pripravené exkluzívne miesto. Aké milé. Nakoniec nás usadí do kúta, kde sme obklopení starožitnosťami, haraburdami a plagátmi z tridsiatych rokov. „Neformálne, ale štýlovo!", hlása jeden z plagátov. Posedeníčko to je komfortné, v pozadí hrá príjemná hudba. „Blues, ktorý vám pomôže vyriešiť životné problémy, jazz, ktorý vás naladí a prebudí vo vás chuť do života, alebo etnická hudba pre pocit exotiky.", oznamuje druhý plagát. Také jednoduché.

BeFunky_null_22.jpg.jpg

BeFunky_null_12.jpg.jpg

BeFunky_null_155.jpg.jpg

Kaviareň je to očarujúca, ale ešte očarujúcejší je výhľad, ktorý sa nám naskytol z „Upper Barrakka Gardens". Tu sa vyvrátilo tvrdenie , že Malta je len jedna veľká skala, ako mi tvrdil môj známy. Našli sme tu aj zeleň. Pravda, nebolo jej neúrekom, ale pastva pre oči to bola. Kvietky, palmy, pokoj, pohoda. No a samozrejme výhľad. Na nezaplatenie. Opretá o zábradlie len tak hľadím do diaľky. Sama nemôžem uveriť, kde som. Na ostrove medu, na Malte.

6.jpg

BeFunky_VintageColors_1.jpg.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?