Život v thajsko americkej zmesi

Autor: Eliška Šikulová | 9.1.2012 o 22:00 | (upravené 10.1.2012 o 18:00) Karma článku: 6,46 | Prečítané:  1200x

Po príchode do USA som si musela zvyknúť na mnoho vecí…Na niektoré si človek zvyká ľahko. Ako napríklad na predavača v obchode , ktorý vás volá “priateľu môj” zakaždým , keď sa snažíte príjsť na to, kde majú šošovicu alebo, že sa tu ľudia zdravia, aj keď sa nepoznajú,  alebo, že Sherri je vždy ”fabulous”, aj na to, že Steven si dáva džem na hamburger si človek zvykne. To sú veci, ktoré vyvolajú úsmev na tvári,  až na ten džem s hamburgerom, to som sa neusmievala.

 

Ale najťažšia vec , na ktorú som si musela zvyknúť bolo , že som začala žiť v dome s dvomi cudzími osobami: Matoom a T.  Matoom z Thajska a T. z Virgínie. Tie dve sa nemali radi od začiatku, takže vrelo privítali, že prichádzam do ich života.


Matoom je ako moja mladšia sestra, po ktorej treba upratovať, skrývať T. krekry(tá ich má zrátané) a takisto dať váhu mimo jej dosahu. Tá je úplne mimo z myšlienky , že by mala pribrať, veď : “Aziati nemôžu byť fat..” , a tak sa pravidelne váži, každý deň začína svoju diétu a spytuje si svedomie, kvôli krekrom , ktoré tak rada papá.Takisto zbožňuje pikantné veci, veď tá je čili papričky ako slané oriešky.

Keď si pýta žuvačku, tak mi nepovie, že chce Orbit alebo Airways, ale vždy sa ma spýta koľko kalorické mám. Keď je to viac ako 5 kalórií, tak si odmieta zobrať.

Mám ju úprimne rada, má dobré srdce, to môžem povedať, rada sa “huguje” a ako správny Aziat , aj fotí.


T. by mala byť niečo ako moja mama, no čo vám poviem..Mama je len jedna. V niektorých veciach je ako Matoom, tiež po nej treba upratovať, lebo zachvíľu by sme z domu mali skládku. Ja jej to upracem rada, veď chcem byť v čistom, no problém je v tom, že vždy, keď sa ju snažím presvedčiť, že držať v chladničke pomazánku spred dvoch rokov so zelenkastým povrchom nie je dobrý nápad, tak sa urazí a tvár jej od hnevu zahorí žeravým plameňom. V takých chvíľach si pustí CD s koledami na plné pecky a začne si tak drsne vyspevovať.

Jej mačky mi stále vyskakujú na chrbát alebo mi oblizujú každý holý kus kože. Psy si vždy dokazujú , kto je Alpha dog, aspoň tak nám to vysvetľuje T.


Matoom je zo zverinca na nervy, lebo mačka Sammy, ktorá má osem kíl , má zázračné schopnosti, ktoré jej dovoľujú otvoriť si dvere do jej izby, najradšej sa tam vkradne v noci, keď Matoom spí a ľahne si jej na brucho. Matoom sa na to často budí, lebo má pocit, že sa jej nedá dýchať, čo sa jej ani nedá, keďže jej v tom bráni Sammy a jej kilá navyše. Matoom ju volá fat cat. Vždy keď vôjde do svojej izby, tak počujem “Heeeey, you fat caaaat!”, potom už len počujem ťažké mačacie kroky na schodoch. Keď T. nie je doma, tak im Matoom statočne všetkým nadáva, čo niekedy robieva aj T., ale ona si o nich nikdy nezabudne obtrieť vlasy a povedať, že ich miluje.

Niekedy sa mi naskytne pohľad do jej izby. Pamätám sa ako som raz uzrela Sammy na vrchole prádlovej veľhory a hlavou mi prebehla otázka, ako sa tam dostala. T. sedela na posteli,  nič iné sa na tej posteli nedá, keďže je zaprataná prádlom. Vyzerala dosť zarazená mojou prítomnosťou, opäť horela, ale to nebol ten žhavý plameň, ktorý má, keď začnem vysávať v obývačke , práve keď si ona číta.

Matoom sa mi raz priznala , že sa išla potajme odvážiť do jej izby. Bola tma a ona nechcel strácať čas so zapaľovaním svetla. Neskôr to oľutovala, keďže sa potkla asi na všetko, čo ležalo na zemi, niečo rozpučila(nevedela čo).  Vraj to bola Sammy, lebo to zamňaučalo, no nepohlo sa to...čo sa jej podobá.

Matoomina izba bola tiež pohroma, no ju v sobotu niekedy stretnem na chodbe aj s vysávačom a taškou plnou smetí. Upratovanie je pre ňu niečo nové, veď doma v Bangkoku  to robila pani, ktorú za to platili.

“Toto je moja lekcia, nabudúce , keď ma stará mama poprosí, aby som jej s niečím pomohla, tak to urobím” sľubuje vrúcne, pomáhajúc mi pri prášení kobercov. Takisto mi predpovedá, že dostanem dobrého muža. Smejem sa, vtedy je to taký dobrý čas, aj nás to spolu baví, rada robí veci , čo ja…niekedy.


S T. je to ťažšie. Ona nemá rada , keď sa musí rozprávať s cudzími ľuďmi, keď chcem ísť pozdraviť tetu v obchode, ktorá robí suši a vždy mi dáva ochutnať, keď sa s Matoom začneme rozprávať po thajsky(vtedy veľa nenahovorím), keď jej Matoom ujedá z krekrov.  Je dosť sarkastická, čo sú vraj všetci Američania.  Keď sa s Matoom zabudneme hurónsky zasmiať  na jej vtipoch, tak sa nás potom pýta, že či nie je vtipná. Vtedy neviem, ako mám reagovať, väčšinou ani nemusím, lebo tú tému aj hneď uzavrie slovami: “You are no fun!”


Nerada to priznávam, ale predtým , ako som sem prišla, som si myslela, že to nie je nič zložité odísť od rodiny, veď dobrí ľudia sú všade, nie?

To sú, môžu byť aj  sladkí ako med, ale najsladšie je aj tak pri mame.

Pamätám si ako sa ma spýtala, že či som už prišla na to, že na Šumiaci slnko svieti žiarivejšie. Vtedy som jej povedala: “Nie, slnko svieti všade rovnako, sú to len ľudia, ktorí sú okolo teba, a ktorí robia tvoj deň žiarivým.”

Som rada, že doma mám  toľko slniečok, ktoré čakajú, kedy mi osvetlia deňJ

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?