Všehomix v USA

Autor: Eliška Šikulová | 29.12.2011 o 19:39 | (upravené 29.12.2011 o 21:28) Karma článku: 9,38 | Prečítané:  1440x

V Amerike nájdete Američanov(tadááá). Lenže Američania, to je samo o sebe široký pojem a jeden malý človiečik ťažko vytvorí obraz celej Ameriky.  Ale aspoň sa podelím s Američanmi  a Neameričanmi, čo som postretala ja.

 

Sú tu Američania, ktorí sú neskutočne hrdí na svoju vlasť a myslia si, že niet na svete lepšieho miesta ako Amerika, no sú tu aj takí, ktorí si myslia, že všade dobre, len nie v Amerike.Vždy mi prinesú nejaké správy o vandalizme, trapasoch , ktoré sa udiali, vraj: “Aby ste sa tam  u vás pobavili”..no vedia vôbec , kde to “u vás” vlastne je?

“My máme zábavy až až!” hovorím.  Neveriacky sa  na mňa pozerajú.

new

Sú tu Američania, ktorí milujú Baracka Obamu , pre nich nie je na svete nikto lepší, no sú tu aj tí, ktorí by Obamu najradšej kopli do..nohy. Ja osobne som ešte nestretla Američana, ktorého by nezaujímala politika. Veľmi radi o nej diskutujú, hádajú sa.

newyork

Američania, ktorých stretávam pravidelne sa ma pravidelne pýtajú, že ako to je tam u nás v Juhoslávii , no niektorí sa spýtajú aj na situáciu v Czechoslovakii-“Veď je to jedno, nie?” vravia.

ALE! Pár z nich ma pri vyslovení “I am from Slovakia” zahrnú množstvom informácií o Slovenskej histórii, športe, politickej situácii a podobne. Dobre, dobre, niekedy sa seknú a do slovenského tenisu primiešajú aj Šarapovú.. Tí šikovní pridajú aj pár slov po slovensky ako napríklad: Achoj, Akosamas, Lubin tia.

oyster

V Amerike nájdete aj veľa Európanov- Nemcov, ktorí sa tiež niekedy spýtajú , čo nové v Československu alebo sa pri spomenutí  Slovenska na mňa len nechápavo pozerajú a pýtajú sa: “Je to niekde pri Tadžikistáne?”  Ja už radšej nič nevysvetľujem, lebo ma to počase omrzelo.

tennessee

Takisto tu nájdete Čechov-našich bratov, ako ich tu milovníci histórie volajú, ktorí vlastnia české reštaurácie, kde si môžte objednať maďarský guláš alebo vyprážaný syr, niekedy aj halušky. Nájdete tu aj Poliakov, ktorí v českých reštauráciách pracujú a Talianov, ktorí sa tam stravujú.

Aj Rumuni tu sú, niekedy to sú vaši susedia a pozývajú vás na večere s tradičným rumunským jedlom, aj koláče majú dobré. Aj tety z Indie, ktoré vám ukážu meditačné techniky a pohyby energií.

north

Aziatov je tu hodne, tých spoznáte ľahko-fotoaparát v ruke, no objektív obrátený na nich, nie na Lincolnov pamätník. Ja žijem s jednou Thajčankou, mám rada, keď mi rozpráva o buddhizme a ukazuje fotky z chrámov. Učí ma aj trochu po thajsky, niekedy jej aj rozumiem. Sľubuje mi, že ma zoberie do Thajska, kde s ňou budem chodiť do reštaurácií-Thajčania totiž milujú jedlo, ale len kvalitné jedlo a keď je to jedlo kvalitné, tak si to fotia a potom zverejňujú na internet. Aj Toom stále hovorí o jedle, hlavne o rezancoch-tie sa po thajsky povedia “mamá”(foneticky). Stále, keď telefonuje s mamou, tak počujem : “Mamá, mamá.. “

Aj Vietnamci tu sú, to sú takí tichí študenti, čo všetko vedia a keď počujú slovo Farrenhait, tak idú vyskočiť od radosti, lebo si myslia, že sa konverzácia ide zvrhnúť intelektuálnym smerom..bohužiaľ, to sa stáva málokedy.

virginia

Sú tu Európania, ktorých detičky vedia už len po anglicky, no sú tu aj takí, ktorí sa veľmi snažia naučiť ich deti hovoriť v ich rodnom jazyku.Potom je to celkom vtipné počúvať ich reč. Nedávno kopla malú S.elektrina a tak sa pýtala mamy: “Mami, "dájnem" teraz, keď ma kopla "electricity"?” našťastie sa jej nič nestalo.

tacky

Takisto ako v Európe nájdete ľudí, čo neznášajú Ameriku, aj tu nájdete takých, čo neznášajú Európu. Teda v podstate ide skoro vždy len o jeden štát-Francúzsko. Takí tí národniari radi prehlasujú, že len vďaka im Francúzi nehovoria “Sprechen sie francais?” a radi ma “pobavia” vtipmi typu:

“Zídu sa zástupcovia zo všetkých krajín a rozprávajú sa o svetových problémoch. KOnverzácia prebieha po anglicky. Po chvíli sa však Francúz spýta:”Prečo vždy musíme hovorit po anglicky?” na čo mu Američan odpovie: “Lebo my sme vás zachránili!”” HA-HA, ten vtip znie ešte horšie po slovensky…zatiaľ, čo oni sa smejú hurónskym smiechom, ja sa snažím vykriviť ústa do úsmevu a predstierať smiech, nejde mi to.

time

Ale ako vravím, som len jedna vo veľkom svete, mne neprináleží zovšeobecňovanie takého veľkého národa, ani žiadneho.

No jednu vec , by som na nich mohla povedať: Zatiaľ každý Američan, čo som sa s ním viezla v aute, rád upustil poznámku na druhých šoférov...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?