Tam, kde Zlatá Brána žije..

Autor: Eliška Šikulová | 27.12.2011 o 9:41 | (upravené 29.12.2011 o 7:52) Karma článku: 6,10 | Prečítané:  778x

Navštívila som mesto, kde žije Oscar z Peru, kde tulene prežívajú milostný románik, Slováci jedia rezne s uhorkami, ľudia kráčajú len do kopca a dole z kopca, elegantní pánovia sedia s fajkou v ruke a obdivujú západ slnka a všetci sa na seba usmievajú a zdravia sa ako starí známi. Navštívila som San Francisco..

“I love California! Especially San Francisco ..nothing is as touching as San Francisco” tieto slová mi zneli v hlave , keď sme pomaly autom vchádzali do mesta, kde žije Zlatá Brána. Mesto bolo zahalené hmlou a tak som mala obavy, no akonáhle nás obklopili mrakodrapy, hmla nás prestala trápiť. Viditeľnosť bola dostatočná a miest k videniu neskutočne veľa.

Zaparkovali auto, vybrali rezne z kufra a vydali sa na túru mestom. Všade okolo plno ľudí, pouliční cirkusanti, muzikanti , neturisti I turisti čínski, francúzski, nemeckí a my.

Kráčam popri malému kríčku, z ktorého na mňa nečakane a s veľkým hukom vyskočí ujo. Strachopudne si poskočím, všetci sa smejú, ja najhlasnejšie. Je to ujo bez domova, bez topánok aj bez jedla, no zdá sa , že so smyslom pre humor.

Na rohu uličky sedí Oscar z Peru, asi má prestávku, lebo jeho panová flauta je odložená a hudbu počuť iba z rádia vedľa jeho stoličky. Oscar esemeskuje…

Terén bol dosť náročný, keďže idete buď len strmo do hora alebo do dola. Niektorí sa viezli aj v cable cars, zatiaľ čo my sme šlapali. Bola to drina , čo vám budem hovoriť, no ako to už býva, na vrcholku týchto ciest vždy prišiel sladký pocit víťazstva nad sebou samým. Cestu som si spríjemňovala nakúkaním do okien krásnych domčekov a snívaním o tom, ako si aj ja raz taký kúpim a budem sedkať pri okne s vyloženými nohami a vychutnávať si výhľad na Pacifik. Každý domček je jedinečný, neviem, čo mám fotiť skôr.

domček

Dostali sme sa k obchodu so suvenírmi, ja kukám na pohľadnice s Golden Gate..7 kusov za dolár, nakupujem ako divá.

Od suvenírov sa vyberáme smerom k Lombardi. Som užasnutá pri pohľade na kľučkujúce autá a na turistov, ktorí akoby skákali tým autám pod kolesá. Držím sa pri kraji, no nutkanie skočiť pred auto a urobiť si super záber je silné..krotím sa,  Povedali mi, že mám byť extra opatrná-mám predsa ich rezne.

lombardi

Predierame sa úplne na vrchol , aby sme si spravili pekný záber mesta. Tam hore sa oprieme o zábradlie, trošku zadychčaný, a uprieme zrak na mesto. Nádhera.

mesto

 

Obdivujeme cable-cars, kývame turistom, tí kývajú nám, usmievame sa- je jasné, že si rozumieme. V diaľke vidíme aj Alcatraz a mne sa v hlave vybavuje obraz Nicolasa Cage-a.

cable car

Ideme na fishing pier a  hľadíme na vzdialený Golden Gate Bridge. Čajky sa tiež pozerajú na tú majestátnosť, slniečko svieti, neverím , že je December. Vlny narážajúce na skaly vytvárajú najkrajšiu pieseň, akú som kedy počula, mám chuť tam ostať, fotiť čajky , počúva´t rozhovor vĺn,  pozerať sa na lenivé tulene a mávať Zlatej Bráne.. No Slnko pomaly zapadá, ochvíľu bude tma, chceme sa dostať bližšie ku Golden Gate bridge-u , aby sme si poriadne uvedomili jeho mohutnosť.

čajka

tuee

Keď sa dostávame ku GGB , tak je už skoro tma, rýchlo sa snažím urobiť aspoń zopár záberov, lebo tak, ako sa aj deň končil, taka j moja baterka dosiahla na dno svojich síl. Príjemný vetrík vystriedal poriadny vietor, no nikomu to, zdá sa, neprekáža, pretože ľudí je okolo nás hojne.

golden gate

Dostávame sa vyššie na kopec, je už úplná tma, ani nevidím, kde kráčam. Ani ma to nezaujíma , lebo som až príliš zaujatá tým, čo vidím. Golden Gate sme mali priamo na dlani, tam sme si uvedomili, jeho mohutnosť úplne dokonale. Ten pohľad ma úplne rozcitlivil, no v momente , keď mi mala z oka vypadnúť taka epická slzička, som namiesto toho padla ja. Bohužiaľ, nevšimla som si asi metrový schod predo mnou, tak som “šlapla” na prázdno, ale keďže som ja mačka hybká, podarilo sa mi dopadnúť na nohy, no dramatické “Hejá”, ktoré vyšlo z mojich úst dalo všetkým naokolo znať, že sa niečo stalo.Epickú slzičku nahradil "epic fail", akoby to niektorí nazvali.Všetci sme sa smiali ako jedna veľká rodina. Nerkôr, keď som si potom tak nejako romanticky chcela vychutnať ten krásny pohľad , už mi to nešlo. Foťák mi už neslúžil, tak sa mi  nepodarilo urobiť si pár pekných záberov. No to nie je dôležité, jediné na čom záleží je to, že som si ten pohľad uložila priamo do srdca, kde ostane už navždy.

Milujem San Francisco.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?